Bülent Uran

Kişisel Gelişim Çalışmaları

Röportaj

Online Zayıflama Programınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Zihnini temizlemeden bedeninizi temizleyemezsiniz. Genellikle mevcut zayıflama programları az kalori alma ve aldığından fazla kalori harcama ilkesine dayanır. Ancak bu tipte yaklaşımlar başarılı olsa bile etkisi kısa sürelidir. Sadece kalori hesabına dayalı zayıflama çabaları mislisiyle geri döner. Halbuki insan dediğimiz varlık sadece bedenden ibaret değildir. İnsanın zihni vardır, ruhu vardır. Zihin ve ruhu göz önüne almayan programlar konu ne olursa olsun başarısızlığa mahkumdur. Sağlıklı yaşam ancak zihin, ruh, beden dengesini sağlamakla mümkündür. Benim programım bu dengeyi sağlamaya yönelik olarak hazırlanmıştır. 10 yıllık zihinsel iyileştirme teknikleriyle yaptığım deneyimimi 35 yıllık hekimlik mesleğimle birleştirerek bu programı hazırladım. Ayrıca şunu eklemek istiyorum. Bu program her ne kadar zayıflamayı hedeflese de katılanlar sadece zayıflamakla kalmayacaklar önemli bir değişimde yaşayacaklardır

Kilo almada ya da kiloları verememede ruhun ya da zihnin nasıl etkisi oluyor ki?

Zihin duygu, düşünce ve bunların denetiminde kalmış davranışlarımızın toplamıdır. Bu üç öge bilinçaltının denetimindedir. Bilinçaltı programlanan, kalıplar üreten ve bunlarla canlıyı korumaya çalışan bir organizasyondur. Bilinçaltı aptal bir yapıdır. Aptal ama güçlüdür. İlişkiler kurarak programlanır.

Yemek yeme ile hayatta kalma arasında kurulan her türlü ilişki diyetle ya da egzersizle ortadan kaldırılamaz. Bilinçaltı sevgi ile yemek yeme arasında bağlantı kurar. Yemek yeme ile güvende olma arasında ilişki kurar. Yalnızlık ile tıkınmak arasında bir ilişki kurar.

Bu ilişkiler duygusal enerjiyle korunur. Bu mantıksız ve anlamsız ilişkileri fark etmeden ve fark ettikten sonra da gerekli teknikleri kullanarak bunları düzeltmeden kalıcı zayıflama mümkün değildir.

Ruh ise değişmez bir özdür. Ruhun yaralanması ya da iyileştirilmesi söz konusu değildir. Fiziksel beden ruhun kutsallığını, eşsizliğini deneyimleyecek şekilde yaratılmıştır. Ruh sevgidir. Ruh tanrıdır. Ruh evrensel enerjidir. Ruh farkındalıktır.

Zihinsel enerjiyi dengeye getirmeden ruhu deneyimleyemeyiz. Ruhu deneyimlemek yerine acı çekeriz. Acıları bastırmak veya uyuşturmak için en kolay yol tıkınmaktır. Acıları akıtmadan zayıflama olmaz.

Ruhsal enerji iyileştirici güce sahiptir. Duygular boşaldıkça ve beden yeniden ruhsal enerjiyi deneyimledikçe şifalanma başlar.

Sizin programda acıları akıtma çalışmaları mı var?

Elbette var. Acı demek bedende birikmiş duygu demektir. Birikmiş duygu bedenin enerji kanallarını tıkar. Titreştikçe acı olarak hissedilir. Nefes teknikleri, EFT ve mindfullnes meditasyon sıkışmış duyguları akıtmayı sağlamaktadır. Bilinçaltının acıları bastırmak için en kolay sarıldığı pansuman malzemesi yemek yemektir.

Hipnoz ve telkinlerde programın bir parçası olarak görünüyor?

Elbette. Yeni bir alışkanlık kazanmak için en uygun çalışma hipnozla ve kendi kendine telkin vermektir. Duyguların boşalması tek başına yeterli değildir. Bu nedenle hipnozla, telkinlerle yeni alışkanlıkların kazanması hedeflenmektedir. Bu alışkanlıklar arasında yavaş ve tadını çıkararak yemek, düzenli egzersiz alışkanlığı kazanmak, sağlıklı yiyecekler yemek ve belli zamanlarda yemek sayılabilir. Öyle bir kez telkin vermekle de pek bir şey olmaz. Bilinçaltını yeni telkinle yüklemek gerekli. Katılımcılar 50 seanslık programda mutlaka bir telkin uygulamasına katılacaklar.

O zaman programda diyet ve egzersizde var.

Diyet yok. Diyet borç ödemek anlamına gelir. Bir suçun karşılığıdır. Cezadır. O zaman diyet bitince ceza ortadan kalkar. Diyet biten bir şeydir. Bu nedenle insanlar diyet döneminin bitmesini bekler. Ceza bitince ödül gelir. Ödül ise yine eski yiyeceklerin yenmesidir. Bu nedenle benim programımda diyet yok. Ömür boyu sağlıklı ve makul beslenme söz konusudur. Benim programda kalori hesabı yok. Bedeni terbiye etmek var. Ne zaman ne kadar yiyeceğini bilmek ve bedenin ihtiyacı kadar yemek hedeflerimiz arasında olacaktır.

O zaman aç kalmak yok.

Hayır aç kalmak demeyelim ama yemek yememe zamanlarını uzatmak olacak. Yavaş yavaş önce kısmi oruç tutulacak, sonra da hafta da 2 gün oruç tutmak (ortalama 500-600 kalorilik yemekle) hedef haline getirilecek. Oruç tutmanın birçok yararı var. Beden yenileniyor. Kronik yorgunluk ortadan kalkıyor. Detoks olunuyor. İnsülin direnci düzeliyor vs. Tüm bunlar program esnasında ders olarak verilecek. Kişi yemek yememe sürelerini uzattıkça paradoksik olarak aç kalma hissinden bağımsızlaşmaya başlıyor.

Teorik dersler de var galiba?

Var ama gereksiz bilgi bombardımanı yok. Her ders yapacağımız pratik çalışmayı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Neyi niçin yaptığımızı bilirsek sonuç almak daha etkin ve kolay oluyor. Tabi beslenme ile ilgili bilgilendirme olacak. Ben tıp fakültesine başladığım günden beri (Yaklaşık 40 yıl olmuş) kilo vermekle ilgili bilimsel gelişmeleri yakından takip ederim. Bu nedenle de çağdaş gerçek ve gerçekçi bilgiyle kulaktan dolma bilgiyi birbirinden eleyerek zayıflamayla ilgili bilimsel bilgileri katılımcılara aktaracağım. Tabi bu akademik düzeyde değil, kişilerin kendilerini daha sağlıklı beslemelerini amaçlayan bir bilgilendirme olacaktır.

Online yani internet üzerinden çalışmanın avantajları ya da dezavantajları nelerdir?

Tek dezavantajı insanların internet ortamından yapılan canlı çalışmalara olumsuz bakışı. Yani yine sorun zihinsel. Yoksa zihinsel düzeyde canlı olarak ne yapıyorsak internet ortamında da aynısını yapmak mümkün.

Benim programımda dokunmak ile ilgili bir şey yok. Her şey zihinsel ve konuşma ve iletişimle ilgili. Hipnoz telkin verme sanatıdır. Telkin konuşarak verilir. Kişi canlıda dinlese, teypten de dinlese, internetten de dinlese hipnoz olacaksa olur. Olmayacaksa ne yapsan olmaz. Ancak canlı hipnoz olurum inancı varsa bunu da tekniklerimizle zaten ortadan kaldırırız.

Mindfullnes meditasyon talimatla yapılan çalışma. EFT de dokunma var ama kişiler kendi kendine dokunuyor. Masaj yapmıyoruz. Ameliyat yapmıyoruz. O halde internette karşı karşıya gelmekle, bir salonda karşı karşıya gelmek arasında hiç bir fark yok.

Avantajları ise say say bitmez.   Zaman kaybı yok. Kişiler kendi evlerinin rahatlığı içinde çalışmalara katılacak. Zihinsel çalışmalar ne kadar zamana yayılırsa o kadar etkili oluyor. Hele zayıflamada bu çok daha önemli!

Bu nedenle 4 aylık çalışmayı bir haftada anlatsak ve yapsak hiçbir işe yaramaz. Ama her haftada 3 gün dört ay boyunca bir kişinin sürekli işini gücünü bırakıp bir toplantıya katılması da mümkün değil, katılsa bile sadece o şehirde oturanlara bu imkan sağlanacak demektir.

Halbuki internetle dünyanın neresinde olursanız olun derse katılmanız mümkün. Programı kaçıranların çalışmayı banttan izleme imkanı da olması ayrı bir avantaj. Toplantıya katılanların aktifliği canlı çalışmalardan çok daha fazla. Çünkü yazarak iletişim imkanı var. Soruyu yazarak sorarsınız o mutlaka benim tarafımdan görülür ve yanıtlanır. Halbuki canlı çalışmada bu imkanınız yok. Soru sırası bile gelmez. Gelse de yanıtlanma şansı olmayabilir. Ya da aynı anda bir çok kişi konuşur. Halbuki internet ortamında önce el kaldırılıyor. Sonra eğitmen o kişini mikrofonunu açıyor ve kişi konuşuyor. Gereksiz konuşursa mikrofonu kapatılarak zaman kaybı önlenmiş oluyor.

Katılımcılardan bir dahaki derse kadar bir şeyler yapması da istenecek herhalde.

yaparlarsa iyi olur. Self hipnozunu yapacak. Telkinlerini yapacak. Talimatlar doğrultusunda yiyecek ve egzersiz yapacak. Meditasyonunu yapacak, EFT sini yapacak. Bunları yapmak niyeti ortaya koymuş olacak. Ama zaten haftada 3 gün bir saat belk diğer günler 15-20 dakika rejenerasyon için toplantılar yapacağız. Toplantılara katılmaları yeterli olacaktır. 

4 aydan sonra ne olacak?

Bir şey olmayacak. Alışkanlıklar değişmiş olacak ve öncelikl ulaşılan kiloyu 6 ay korumak hedeflenecek. Yani ilk 3 ay kilosunun yüzde onunu kaybedecek sonraki altı ay o kiloyu koruyacak. Hala kilo vermesi gerekiyorsa üçüncü altı ay yeniden mevcut kilosunun yüzde onunu vermeyi hedefleyebilir.

Tek başına mı yapacak artık o çalışmayı?

Hayır isterse tekrar programa katılabilir. Aynı programa tekrar tekrar katılarak sürekli zayıflamak ümkün.