Bülent Uran

Kişisel Gelişim Çalışmaları

EFT röportajı

Sayın Uran yakında çıkacak olan “EFT ile iyileşin ve iyileştirin” adlı kitabınız hakkında konuşmak istiyorum. Kitabınızda neyi anlatıyorsunuz?

 

Gittikçe tanınmaya ve kullanılmaya başlayan ve enerji temelli bir iyileştirme tekniği olan EFTnin etkin kullanımı üzerine bir kitap oluşturdum. Yıllardır bilinçaltı üzerine yaptığım hipnoz çalışmalarından elde ettiğim bilgi ve deneyim birikimini bu kitaba aktardım. Kitabın amacı bireylere kendilerini kendi başlarına iyileştirecek yolları göstermek. Kitap bir çeşit yol haritası olarak okunabilir. Sadece okuma kitabı değil. Bir uygulama kitabı aynı zamanda. Sabırla ve inatla uygulamalar yapıldığı takdirde beklenen sonuç alınacaktır.

 

EFT nasıl bir teknik?

 

Çok basit bir teknik. Uygulama olarak gerçekten çok basit. Felsefe olarak ta basit. Felsefesi şu. Her türlü sorunun nedeni bedende birikmiş duygulardır. Bu birikmiş duygular bedenin normal enerji dengesini bozar ve bu bozulan enerji dengesi de fiziksel hastalıklara ya da ruhsal sorunlara yol açar.  Parmak uçlarıyla bedeninizdeki bazı noktalara vuruyorsunuz, dokunuyorsunuz ya da masaj yapıyorsunuz. Bunu sürekli uygularken zihninizle de sorununuza odaklanıyorsunuz. Niyetimiz ve hedefimiz bu sorunu yaratan bozuk enerjiyi bedenden def etmektir.

 

Bu kadar basit ve kolaysa neden herkes uygulamıyor?

 

Basit dedim sadece. Kolay demedim. Kolaylık ve zorluk rölatif ve soyut bir kavramdır. Bazan çok basiti uygulamak daha zordur. İnsan egosu basit yöntemleri kullanmaktan nedense uzak durur. Yıllardır doktor doktor geziyorsunuz. İyileştiremediğiniz bir sorununuz var. Bir türlü çözüm bulamamışsınız. Bir vatandaş çıkıp içindeki duygulara odaklan ve bu arada da bedenindeki şu noktalara hafif hafif parmak uçlarınla vur. Kısa sürede iyileşeceksin diyor. Kişi iyileşeceğini bilse bile bunu yapmıyor. Sanki utanıyor. Bu kadar önemli bir sorunun bu kadar basit bir yöntemle gidermeye utanıyor. Pahalı tetkiklerden geçmesi gerekir. Yeni teknolojik bir takım aletler olmalı. Çok pahalı araştırmalar sonucunda bulunmuş ilaçlar olmalı. Ya da çok pahalı kliniklerde uzun süre yatmalı. Zihin buna odaklanmış. Biz her gün on beş dakikanızı EFT yapmaya ayırın, bir ayda büyük bir iyileşme yaşayacaksınız dediğimiz zaman yapmıyor bile.

 

Buna inanmıyorum. Bir insanın bir sorunu olacak, siz bu kadar basit bir yol göstereceksiniz ve insanlar bunu uygulamayacak.

 

Evet, ne yazık ki bizim deneyimlerimiz bu yönde. Ama iyi haberlerimde var. EFT bu kalıbı kırmak içinde birebir. Yani öncelikle düzenli EFT yapmanın önündeki engelleri EFT ile kaldırabiliriz. Kitapta bu konuya özel bir önem verdik. İyileşmenin önünde ki engelleyici inançları nasıl ortadan kaldırabileceğimiz ile ilgili birçok çalışma örneği mevcut.

 

Hem iyileşin, hem iyileştirin diyorsunuz kitabınızın adı olarak. Bunu biraz açar mısınız?

 

EFT kişilerin hem kendi kendine uygulayabilecekleri basitlikte bir teknik hem de başkalarına uygulayabileceğiniz bir teknik. Bizim deneyimlerimize göre bir kişi ne kadar kendisine karşı samimi olmak istese de yine bilinçaltı bir şekilde bu samimiyeti ve yüzleşmeyi engelliyor. Ama bir partnerle çalışılırsa bu direnci aşmak kolaylaşıyor. O nedenle tavsiyemiz kendilerini geliştirmek isteyen kişilerin bir partnerle çalışmaları. Aynı hedefe yönelik iki kişi sırayla birbirlerinin terapisti olabilirler. Bir başkasına EFT uygulamak için herhangi bir psikoloji eğitimi almış olmak gerekmiyor. Yani böyle bir eğitime gerek yok. Buradaki basit insani temelleri anlamış ve benimsemiş olmak bir kişiye sorunun aşmada yardımcı olmak için yeterli.

 

Bu fazla iddialı bir söylem olmuyor mu? Bir psikiyatri uzmanı olmak için bunca yıl emek sarf ediliyor. Şimdi siz kalkmış bu kitabı okuyan birisi başka birisinin psikolojik sorunlarını aşmada yardımcı olabilir diyorsunuz.

 

Evet, diyorum. Bunu sadece ben demiyorum. Tüm dünyada bu işlerle uğraşanlar da diyor. Psikiyatri uzmanının aldığı eğitime saygı duyuyorum ama bir hastaya yaklaşımına pek saygı duyamıyorum. Her sorunu olan kişiyi ilaç verilmesi gereken psikiyatrik bir vaka olarak görüyorlar. Zaten psikiyatrinin uğraştığı hastalıklarla uğraşmasını da istemiyoruz kimseden. EFT bir yerde günlük sorunları olan, günlük işini yapabilen kişilere daha uygundur. Bu kişileri de psikiyatrik vaka saymamak gerekir. Hem çalışıyorsunuz, hem de sürekli kaygılarınız var, ya da bel ağrınız var ya da bir takım takıntılarınız ya da kötü alışkanlıklarınız var. İşte EFT ile bunları aşmak mümkündür. EFT psikolojik sorunların yanında fiziksel sorunlar ve alışkanlıklar içinde çok yararlı bir iyileştirme tekniğidir. Zaten son yıllarda bilimsel araştırmalar da yapılmaya başlandı ve etkinliği çok daha iyi kanıtlanmaya başlandı. Bu bilimsel çalışmalardan da kitabımda bahsettim.

 

Siz kendi üzerinizde denediniz mi?

Elbette ben birçok takıntımı, huzursuzluğumu, mükemmeliyetçi yanımı EFT ile düzelttim. Kader ya da kişilik zannettiğim birçok hoşlanmadığım özelliğimi ya da sorunumu düzelttim, hala da çalışırım. Kitapta da kendi üzerimde yaptığım çalışmalardan örnekler verdim. Kitaptaki iyileşme öykülerinin hepsi gerçektir.

 

Yani insanlar tıbbi yöntemleri bırakıp EFT ile iyileşsin diyorsunuz.

Asla. Asla böyle bir mesajımız yok. Herkes inandığı yöntemle sorunlarını iyileştirebilir. EFT de bir felsefeye, gözleme ve bilgiye dayanıyor. Fiziksel bir gerçeğe dayanıyor. Yüz yıl önce Einstein tarafından ortaya konmuş fiziksel temellere dayanıyor. Madde ve enerji birbirine dönüşebilir ve birbirini etkileyebilir. Günümüz tıbbı hala bu gerçeği kabul etmiyor. Enerji yönünü yok sayıyor ya da iyileştirme seçenekleri içine koymuyor. EFT nini yaptığı bu boşluğu doldurmak. İnsanlara bir seçenek sunmak. Bugüne kadar EFT nin zararlı olduğu gösterilemedi. Yararlı olmadığı durumlar olabilir o ayrı. Ama en azından zararlı olmuyor. Ama dünyada bir numaralı ölüm nedeninin ilaçların yan etkileri olduğunu dünya sağlık teşkilatının raporları söylüyor. Yani tıp bir taraftan iyileştiriyorum derken bir taraftan da bol bol ölümlere neden oluyor. Kitabımda zaten bu ayrımları yapıyorum.  Kimseye şu anda gördüğü tıbbi tedaviyi bırakmasını önermiyoruz. Ama bunu da aynı anda kullanabilirler. İyileştikleri zaman gönülleri hangi yöntemle iyileştiklerine inanmak istiyorsa ona inanır. Bizim illa EFT ile iyileşeceksiniz diye bir iddiamız yok. Deneyin bakın. Denemekle bir şey kaybedilmeyecek bir yöntem. Bedava.  Kitabı bile satın almanıza gerek yok. İnternet sitemizden de bol bol EFT nin bedava eğitimini veriyoruz. Adresi www.eft-turk.com. Önce burada öğrettiğimiz teknikler ve örnekler üzerinde çalışın. Olumlu sonuçlarını görürseniz daha ayrıntılı çalışmalar yapmak isterseniz ondan sonra kitabı alabilirsiniz.

 

Hem bedava, hem basit, hem yan etkisi yok, hem her türlü soruna uygulanabilir, hem başkalarına yardımcı olabilirim. Hem kendimi daha iyi bir duruma getirebilirim. Biraz fazla ütopik ama yine de heyecanla kitabınızın çıkmasını bekliyorum.